Blog > Komentarze do wpisu

Alfabet pielgrzymkowy

Alfabet pielgrzymkowy, czyli wszystkie najważniejsze z pielgrzymki zwroty, pojęcia, a nawet związki frazeologiczne. Liczę na wasz aktywny udział w tworzeniu alfabetu:)

 

A
asfaltówka - coś na modłę czerwonych placów pojawiających się na nogach, zwykle kobiecych. Leczone i nieleczone trwa kilka dni, ponoć pomaga wapno

B
brat - w tradycji pielgrzymkowej pątnik płci męskiej
bąble
- czasem, choć rzadko, zdarzają się w liczbie pojedyńczej, jako "bąbel", zwykle pojawiają się na stopach, choć medycyna i medyczni widzieli różne przypadki
Biechowo - punkt, z którego pielgrzymka startuje i w którym pielgrzymka kończy i toczy swe powolne życie przez cały rok, aż do kolejnej podróży lipcowo-sierpniowej.
brioszki - do niedawna czekały na nas zawsze w Biechowie
brud- nieodlaczny towarzysz kazdego pielgrzyma, odpada kiedy jego warstwa wyniesie ok 5 cm

C

chusta - w większości pielgrzymek symbol grupy, zwykle poprzez kolor chusty, w naszej pielgrzymce występuje niezwykle rzadko
cisza nocna
- coś, co teoretycznie trwa od godziny 22 do godziny 6 rano, a o którą dba pion kierowniczy z Markiem na czele. W czasie ciszy nocnej nie wolno przesadnie hałasować i brać udziału w grupowych zebraniach powyżej 6 osób. Zabrania się również zaświecania światła w miejscach powszechnie uznawanych za te poświęcone noclegowi.
chorągiewki -
zwykle w dwóch kolorach (białym i czerwonym) stanowią narzędzie w rękach porządkowych, służą do zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom
chrzest
- pogański obrządek pielgrzymkowy mający na celu nadanie nowym pielgrzymom pełnego statusu (a więc to co jest ostatnio bardzo modne - równouprawnienia).

D
dziura - otwarta przestrzeń pomiędzy przodem, a tyłem grupy powstająca na skutek niesubordynacji części pielgrzymów i zmianę pierwotnego tempa podróżowania
daleko jeszcze
- pytanie zadawane często przez naiwnych pielgrzymów młodych stażem, których złudzenia podsyca jeszcze zwyczajowa odpowiedź "już niedaleko".
do rowu - okrzyk bojowy wznoszony przez porządkowych w obliczu realnego zagrożenia dla grupy, które pojawia się na skutek wymijania szerszych/większych pojazdów typu kombajnowego lub ciężarówkowego
dobijamy
- stwierdzenie wykorzystywane przez porządkowych, mające na celu załatanie dziury, powstałej na skutek nierównego marszu pielgrzymów znajdujących się na przodzie i tyle grupy.
dżem - smakołyk pielgrzymkowy nieraz stanowiący alternatywę dla żywności z puszki

 

E

Emerytanki - (lub też Siostry Emerytanki) najstarsze  siostry pielgrzymkowe w naszej grupie, które charakteryzuje trzymanie się w przysłowiowej kupie i  biegłe komentowanie wszystkich wydarzeń pielgrzymkowych. Bieżąca wiedza sióstr oraz biegłe analizy są często bardzo pożądaną formą wiedzy.

G
godzinki - codzienna modlitwa poranna, w dawnych czasach etatowo śpiewana przez Jolę, współcześnie w wersji paulińskiej śpiewana przez o. Marcina i br. Tomka (w 2008 roku brata zastąpił ks. Przemek) pod czujnym uchem i kontrolą grupy trzymającej śpiewniki

H

Hellena - przez wiele lat stały dostawca napojów chłodząco-orzeźwiających. I to do tego stopnia, że powstała o nim pieśń pochwalna wyrażona w słowach:

O Hellena, o Hellena, o Hellena, o Hellena!

1.Wypite wszystkie Helleny soki
Teraz biegamy sikać pod krzoki
Dziewczyny w prawo,
chłopacy w lewo
Wszyscy latają sikać pod drzewo

2. Spodnie zalane, bluzki splamione,
lecz nasze ciała nie są spragnione,
soki wiśniowe, pomarańczowe,
ale najlepsze były jabłkowe

 

I
igła - narzędzie wykorzystywane przez medyków (piguły) do przebijania obrażeń powstałych na skutek maszerownia. Obrażenia te dotyczą głównie stóp.

J
Jasna Góra - cel główny naszej pieszej wędrówki, widziany kilkakrotnie po drodze, pierwszy raz na odcinku między obiadem a Kamykiem, dnia 8 pielgrzymki
już niedaleko
- jedno z największych kłamstw bardziej doświadczonych członków pielgrzymki, używane w dobrej wierze, by podnieść na duchu młodszych stażem.

K
kierownik - kierownik pielgrzymki to postać wyjątkowa. Jako że na pielgrzymce funkcjonuje zasada patriarchatu, kierownikiem jest Marek od lat i basta! Jako trzeci, po Bogu i przewodniku, zajmuje się wszystkim co najważniejsze i wie wszystko o wszystkim i wszystkich. Nigdy jednak nie wie, jakie zmiany zastanie po wejściu do samochodu (lub przyczepy)
konferencja
- czas przemowy przewodnika lub osób wyznaczonych przez przewodnika do prowadzenia wywodu na określony temat. Zwykle odbywa się w trasie, chociaż zdarza się, że konferencje odbywają się na postojach i służą niektórym jako miły przerywnik drzemki:)
koedukacja
- rzecz na pielgrzymce zabroniona wszystkimi przepisami i regulaminami jakie tylko są zapisane. Niestety, nie zawsze przestrzegane (vide Marek i Dżana)
kilometr -
jednostka używana w mowie bardzo często przez kierownika grupy i porządkowych. Nie wiedzieć czemu wielu twierdzi, że nasz kierownik podaje odległości w milach myląc pątników dla niepoznaki podaje jednak werbalnie zwrot w połączeniu z kilometrami.
kukurydza -
ustronne miejsce dla wielu pielgrzymów, zwłaszcza w trasie
kierowca -
człowiek siedzący za kierownicą samochodu dostawczego. Często gorliwie poszukiwany i przywoływany przez pielgrzymów. Pewnie również dlatego, że przez długi czas funkcję kierowcy dzierżył dzielnie Marek.
kolacja
- posiłek wieczorny, czasem również obiadokolacja. Zwykle w menu to samo co na śniadanie
kawa
- ulubiony napój pielgrzymów na noclegach, pijany do późnej nocy i wcześnie rano
kuchnia - zespół urządzeń i ludzi formowany rotacyjnie dla przyżądzania posiłków dla całej grupy
kamizelka odblaskowa
- strój porządkowych, który pozwala im się wyróżnić z tłumu i w pełni (nie)odpowiedzialnie pełnić funkcje wspomagania kadry kierowniczej
kleryk
- to pojęcie funkcjonuje w naszej grupie od niedawna (XII plg) kiedy to przyłączył się do nas jeden z paulińskich kleryków o imieniu Tomasz. Ponoć i w tym roku ma z nami iść.
konserwa turystyczna - stały element pielgrzymkowego posiłku, najróżniejsze smaki i kolory, dla każdego coś dobrego
kawa - ulubiony napój pielgrzymów, pijany od wczesnego ranka do baaaardzo wczesnego ranka


L
las - element terenu przynazny pielgrzymom - czasem da trochę cienia, osłoni przed słońcem, innym razem przed deszczem. Co ciekawe wykorzystywany zarówno w drodze jak i na postojach.
lewa wolna
- zwrot często używany przez porządkowych dla poskromienia pielgrzymów idących bliżej środka jezdni i nie zwracających uwagi na przejeżdżające drugą stroną samochody.
Leśniczówka
- mało dokładny, ale często używnany wyznacznik długości trasy jaka jeszcze pozostała, stosowany szczególnie chętnie przez porządkowych, np- tam za tą leśniczówką z 2 km i już jesteśmy. Z tym że owe leśniczówki często bywają niewidzialne
las przerzedzony - las nie nadający się jako element zastępczy dla kukurydzy

M
Marek - (dla niektórych Pan Marek) czyli żywa legenda pielgrzymki, przodownik. Człowiek orkiestra - kieruje i zawiaduje pielgrzymką, gotuje, sprząta, czuwa. Główny organizator i kierownik. Śpi w przyczepie.
mycie - czynność dla pielgrzymów wyjątkowo rzadka. Jednak w naszej grupie zdarza się wyjątkowo często i nie polega jedynie na zobaczeniu w misce zimnej wody:)
minutki
- alternatywna nazwa godzinek.

N
nocleg - pewna odmiana postoju, najbardziej utęskniona przez pielgrzymów, na której odpoczynek jest znacznie dłuższy niż pół godziny
na prawo
- inna wersja zwrotu "lewa wolna", używana zwykle przy większych samochodach wyprzedzających grupę

O
opiekun - osoba odpowiedzialna za niepełnoletnich członków grupy. Takie osoby czasem się przydają
ojciec - przewodnik grupy, człowiek ubrany zwykle w biały, lekki, przewiewny strój. W niektórych wersjach posiada plecak i uwaga) walkie-talkie;)
obiad - to, co powinno zdarzać się codziennie w okolicach godzin popołudniowych. I owszem, zdarza się.
ogon -
czasem grupa osób, zwykle jednak nie przekraczająca dwóch tocząca się gdzieś za linią końcową pielgrzymki ustalaną przez porządkowych. Zwykle są to osoby prowadzące bogatą i interesującą dyskusję . W ten sposób również odbywają się pielgrzymkowe spowiedzi

P

Pan Marek - inne określenie kierownika pielgrzymki
Pasztet
- obkład naszych śniadań, przekąsek i kolacji znany każdemu pielgrzymowi
Przewodnik Grupy -
Ojciec Przewodnik, człowiek odpowiadający za duchową część pielgrzymki, zwykle główny organizator piegrzymki i przewodnik duchowy.
porządkowy
- osoba odpowiadająca za bezpieczeństwo grupy, zwykle jest ich kilku, idą w kolorowych strojach i machają biało-czerwonymi chorągiewkami
postój
- to na co czekają wszyscy pątnicy. Niestety, jak sama nazwa wskazuje, to jedynie chwilowa przyjemność.
pęcherze - czyt. bąble.
piguła - czyt. siostra (albo siostry) przełożona(e) odpowiedzialne za przebijanie pęcherzy i w ogóle nasze zdrowie
plg - powszechnie stosowany skrót, oznaczający wszystko co związane z pielgrzymką
puszki - to co jemy na śniadanie i kolacje, a czasem nawet na obiad
przyczepa - miejsce pobytu kadry kierowniczej (czyt. kwatera główna)
półprzewodnik - funkcja powstała w 2008 r. dla ks. Przemka (zwanego inaczej księdzu Przemku), który zajmował się na pielgrzymce, mówiąc oględnie, wieloma rzeczami :) I obiecał, że na przyszły rok, przywiezie na pielgrzymkę Hiszpanki:)


S
siostra - pątnik płci żeńskiej, obecnie prawie niestosowane
solarium
- torba o nadzwyczajnych gabarytach zajmujaca ok. 30% objętości przyczepy, własność Dżany, której jednak sama nigdy nie nosi, a wykorzystuje do tego współbraci (często zwyczajnie własnego brata)

siostry starsze w wierze - patrz emerytanki 
Ś
śniadanie - posiłek poranny, na którego nie zawsze uda się wszystkim zdążyć. Czasem jadamy po 2 śniadania dziennie

T
tuby - sprzęt nagłaśniający, który wydaje wątpliwej jakości dźwięki, bez którego jednak niewiele moglibyśmy usłyszeć, czy to z konferencji, czy z ust dziewczyn za śpiewanie odpowiedzialnych.
tubowi
techniczny - opiekun sprzętu pielgrzymkowego. W innych pielgrzymkach osoba o znacznie zawężonych kompetencjach traktowana jako osoba odpowiedzialna za wyznaczanie osób do noszenia tub.

teletubiś - inaczej tubowytalk- bialy proszek uwazany za jednego z najwiekszych pogromcow babli

W
wstajemy - próba wymuszenia powstania z miejsca postoju i wyruszenia w dalszą drogę stosowana przez porządkowych tudzież głównego przedstawiciela kadry kierowniczej - Marka

Z
zboże - 1. dla niektórych traktowane jako ustronne miejsce, 2. w naszej terminologii słynny przebój pielgrzymkowy stworzony w latach, które jedynie dinozaury naszej plg pamiętają.
zupa - ciecz o różnej konsystencji (w zależności od środków zastosowanych przez kuchnię do zagęszczenia), która ma na celu uzupełnienie braków pokarmowych w organizmach pielgrzymów. Często znaleźć można w niej bardzo apetyczne elementy "wczorajszego obiadu".
zbieramy się - słowa, którymi Marek (tudzież porządkowi) próbuje bezskutecznie zmusić grupę do wyjścia o wyznaczonej godzinie na trasę.
zespół - grupka mniej lub bardziej utalentowanych członków naszej pielgrzymki, którzy z zapałem umilają wspólną wędrówkę oraz msze święte śpiewem i grą na tych i tamtych instrumentach
za lasem (i pochodne, za zakrętem, za wsią, za górą)

niedziela, 20 lipca 2008, biechowo

Polecane wpisy

Komentarze
2008/07/21 18:47:51
ja do "L'" dodałabym jeszcze leśniczówkę, a do "P" pasztet ;D
ponadto możnaby ująć jeszczę HELENĘ, czyli naszego głównego dostawcę picia, na którego to cześć kretywni uczestnicy naszej pielgrzymki wymyslili hymn :)
no i przy "Z" nie należy zapominać o zespole pielgrzymkowym, który z takim mozołem stara się umilić chwile wspólnego pielgrzymowania oraz uświetnić msze święte.
-
Gość: Marcin, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/07/21 18:54:01
no masz racje, słuszne koncepcje. tylko jeszcze definicje by sie przydały do każdego:) liczę na pomoc!
-
Gość: , *.chello.pl
2008/08/02 19:58:18
co z tirówkami pod "T"?
-
2008/08/08 13:31:53
Ja proponuję dopisać tutaj takie wyrażenia jak: "pejoratywny" i "Wtychtamdrugich" póki co wystarczą te dwa:)
-
Gość: Hanka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/08/08 20:18:37
Myślę, że dość popularnym określeniem jest ,,Teletubiś"- osoba mająca możliwość utraty zdwojonej ilości potu podczas niesienia tub. Do alfabetu można też dodać
,, Emerytanki", ,, młodzież stanu wojennego" lub ,,siostry starsze w wierze".
-
2008/08/09 23:34:08
mała poprawka : "Tychtamdrugie" słynna miejscowość, gdzie tymczasowo zamieszkuje jedna z naszych sióstr :D
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/08/15 10:17:09
brakuje gwizdka pod "G" ;)
-
Gość: Andy, *.chello.pl
2009/08/09 01:14:31
postój, poklęcz, poleż, posik, PSPKP, podanie o zapytanie, lwy, boule+swinia+wykopki, "cos kombinujecie" i to na razie tyle.
-
Gość: Andy, *.chello.pl
2009/08/09 01:17:11
"Marek - (dla niektórych Pan Marek) czyli żywa legenda pielgrzymki. (...) Chyba powinno byc: Nie śpi w przyczepie. ;P