RSS
środa, 31 lipca 2013

Pierwsza z dwóch nocy spędzonych „po domach” za nami. Dziś kontynuowaliśmy rozpoczęte we wtorek omijanie Kalisza, przechodząc od Skarszewa, przez Tłokinię Kościelną, Opatówek, Saczyn, Aleksandrię, aż do Brzezin.

Dzisiejsze wędrowanie rozpoczęliśmy o godz. 7 startując z legendarnej już skarszewskiej „Bazy”.  Pierwszy, najdłuższy tego dnia odcinek, liczący 10 kilometrów minął bardzo sprawnie. Pogoda dopisywała – umiarkowana jak na warunki pielgrzymkowe temperatura, słońce przebijające się zza chmur pozwalały przejść długi odcinek bez większych problemów.

Prawdziwa uczta czekała nas jednak dopiero po kolejnym etapie, w Saczynie, gdzie tradycyjnie przybyli goście z Biechowa. Nawiedzili nas z nie byle czym, bo z obiadem, na który składały się: mięso z kurczaka, ziemniaki i sos. Ne zabrakło też kompotu oraz kilku blach placka drożdżowego. Palce lizać!

Po obiedzie udaliśmy się na kolejne dwa etapy pieszego wędrowania. Pierwszy, nieco dłuższy prowadził z Saczyna do strażnicy w Aleksandrii, zaś ostatni odcinek, jeden z najkrótszych na całej pielgrzymce (ok. 4 km) prowadził już bezpośrednio do Brzezin.  Na tym odcinku dzielnie uciekaliśmy przed deszczowymi chmurami. Na nic jednak zdało się nawet skrócenie ostatniego postoju. Deszcz nas dogonił i solidnie zmoczył. Trzeba jednak uczciwie powiedziec, że kolor chmur sugerował znacznie solidniejszą ulewę, w stosunku do tej, która nas spotkała.

A w Brzezinach spore zmiany. Elewacja na szkole odnowiona, a na terenie dawnego boiska Orlik! Dzięki temu skorzystać mogliśmy z pryszniców w przyległym do nowej budowli zapleczu.

Dziś przed nami jeszcze Msza święta oraz Apel Jasnogórski. Zaczynamy tradycyjnie o godz. 20.

wtorek, 30 lipca 2013

Wreszcie zmiana pogody! Podczas jednego z krótszych pod względem odległości dni nie prażyło już słońce, a dominował deszcz. 

Po wczorajszym chrzcie, z którego foto- i wideorelację postaramy się zamieścić niebawem, spędziliśmy jeszcze sporo czasu na dziedzińcu szkoły wspólnie śpiewając. Biesiadowaliśmy wspólnie do późnych godzin nocnych. Udało nam się jednak zakończyć wspólne muzykowanie tuż przed nadejściem srogiej burzy, która spowodowała chwilową awarię prądu w Jankowie, ale nie wyrządziła większych szkód, a nam się raczej przysłużyła, bo spowodowała obniżenie temperatury.

Po śniadaniu, które ponownie zostało dla nas przygotowane przez mieszkańców Jankowa udaliśmy się w dalszą trasę. W trakcie dwóch pierwszych odcinków nieustannie i z różną intensywnością siąpił deszcz, momentami, głównie przez zrywający się wiatr, przeradzający się w małą ulewę. Udało się nam jednak dotrzeć tak na pierwszy postój w Jastrzębnikach (gdzie również zostaliśmy miło przyjęci w wiejskiej strażnicy) jak i w Piotrowie, gdzie mieliśmy najdłuższy na naszej pielgrzymce, ponad dwu i pół godzinny postój.

Niecały kwadrans po 2 ruszyliśmy w dalszą trasę, na ostatni tego dnia odcinek. Do Skarszewa dotarliśmy chwilę przed 16. Tym razem nie śpimy razem, lecz korzystamy z gościny mieszkańców, którzy przyjmują nas pod swoje strzechy. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni i podziękujemy im za to bez wątpienia także podczas dzisiejszej Mszy Świętej, która rozpocznie się o godz. 20 w miejscowej kaplicy. Wszystkich, którzy są w pobliżu Skarszewa i chcieliby się przyłączyć do wspólnej modlitwy serdecznie zapraszamy!

poniedziałek, 29 lipca 2013

Trasa dnia drugiego jest już za nami. Złożona z trzech etapów znów dała nam się we znaki – choć od rana pogoda dopisywała, to z każdą godziną słońce doskwierało nam coraz bardziej. Ale trudy pielgrzymowania umilał nam specjalny gość.

Od samego rana czekała na nas niespodzianka – na pielgrzymkę przybył bowiem o. Józef, przeor Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie. Ojciec towarzyszył nam na wszystkich odcinkach dzisiejszego pielgrzymowania głosząc konferencje oraz spowiadając. Nie zabrakło też barwnych opowieści i anegdot, w tym także tych ze szlaku pielgrzymkowego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że brat o. Józefa, o. Bogdan był założycielem naszej pielgrzymki.

Z Tomic wyruszyliśmy kilka minut po godzinie 7.  Pogoda na pierwszym etapie była niemal idealna do pielgrzymowania, jednak kolejne dwa odcinki musieliśmy przejść w pełnym słońcu. Na szczęście mogliśmy sobie pozwolić na dłuższy postój pomiędzy drugim a trzecim etapem. Uniknęliśmy w ten sposób pielgrzymowania w czasie, gdy słońce jest w zenicie.

Do Jankowa Pierwszego, czyli miejsca naszego noclegu, dotarliśmy o 17.30. Tradycyjnie zostaliśmy fantastycznie ugoszczeni przez miejscowych – czekał na nas dwudaniowy obiad. Zaraz potem wszyscy udali się pod prysznice.

Właśnie trwa próba zespołu pielgrzymkowego. O godz. 20 rozpoczynamy Mszę świętą, w której pewnie tradycyjnie weźmie udział wielu miejscowych. Zaraz po Mszy odśpiewamy Apel Jasnogórski, a tuż po nim obędzie się kolejny element naszej tradycji, czyli  chrzest pielgrzymów, którzy są z nami po raz pierwszy!

Dziękujemy naszym przyjaciołom z Tomic i Jankowa za miłe przyjęcie i niesamowitą gościnność! Mamy nadzieję, że ta tradycja wspólnego poniekąd pielgrzymowania nie zniknie w latach kolejnych.

niedziela, 28 lipca 2013

Kilka godzin w lejącym się z nieba żarze – tak wyglądał pierwszy dzień naszego wędrowania na Jasną Górę. Na pierwszy nocleg (do Tomic) dotarliśmy kilka minut po 17.30.

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęliśmy tradycyjnie o godz. 7. Mszą Świętą w biechowskim sanktuarium. Nieco ponad godzinę później byliśmy już na pierwszym, piaszczystym odcinku naszego pielgrzymowania, który wiedzie z Biechowa, przez Krzywą Górę aż do Gorzyc. Ponieważ tuż przed Mszą Świętą po okolicy szalała burza, mieliśmy nadzieję, że dzięki temu temperatury nieco się obliżą i pogoda okaże się dla nas łaskawsza.

Niestety, tylko pierwszy etap przebiegał przy znośnych temperaturach. Kolejne kilometry przemierzaliśmy już w pełnym słońcu, a temperatura z każdą chwilą rosła dochodząc do 38 stopni Celsjusza w cieniu. Na cień jednak mogliśmy liczyć tylko momentami, podczas końcówki trzeciego i na czwartym etapie, kiedy to wysokie drzewa okolicznego lasu pozwalały nam nieco odetchnąć, uciec przed słońcem.

Mimo upału udało nam się przejść dzisiejszą trasę bez większych problemów. Służby medyczne nie odnotowały większych problemów. Przed nami jeszcze Apel Jasnogórski, który odśpiewamy o godz. 21 na boisku przy szkole w Tomicach, w której nocujemy. 

Wszystkich, którzy chcieliby nas odwiedzić serdecznie zapraszamy dziś do Tomic na apel właśnie. To tylko ok. 30 km. od Wrześni!

środa, 24 lipca 2013

Wielkimi krokami zbliża się XVIII Piesza Pielgrzymka Promienista z Biechowa na Jasną Górę. Mamy więc kolejną ciekawostkę dla Was - możliwie najdokładniejszą mapę naszej trasy do Częstochowy! Na mapie naniesione są: miejsce startu, Jasna Góra, a po drodze także noclegi. Posumowując:

A: Biechowo

B: Tomice (szkoła)

C: Janków Trzeci (szkoła)

D: Skarszew

E: Brzeziny (szkoła)

F: Lututów (szkoła)

G: Ruda

H: Smolarze/Dąbrowa (świetlica)

I: Kamyk (plebania/strażnica)

J: Częstochowa/Jasna Góra (dom pielgrzyma)


Wyświetl większą mapę

sobota, 20 lipca 2013

Pielgrzymka rusza w przyszłą niedzielę (28.07. br), dlatego najwyższy czas przypomnieć kilka istotnych aspektów organizacyjnych i wszelkich spraw związanych z tym wydarzeniem!

1. Najważniejsze! Zapisywać się można tylko do 21 LIPCA!!

2. Spotkanie organizacyjne - 21 lipca; na spotkaniu kierownik grupy wraz z przewodnikiem przybliżą nam m.in. co należy ze sobą zabrać, przedstawią krótko program pielgrzymki, będą udzielać rad niezbędnych podczas wędrówki i wiele innych istotnych spraw związanych z pielgrzymką. Udzielą oni również odpowiedzi na Wasze pytania.

3. Spotkanie odbędzie się (jw.) w niedzielę 21. lipca ok. godziny 17.00 (po Mszy Świętej o 16.00) w klasztornej salce biechowskiego Sanktuarium.

4. Chętni powinni się odpowiednio przygotować do spotkania. Mianowicie, przy zapisach należy podać:
- imię i nazwisko
- miejsce i data urodzenia
- adres zamieszkania
- numer pesel
- numer telefonu
Poza tym, dla celów pielgrzymkowych zbieramy również:
- adres e-mail
- numer gg

5. Informujemy również, że całkowity koszt pielgrzymki wyniesie 140 zł, które należy wpłacić również podczas zapisów (w cenie zawarte są m.in. ubezpieczenie, transport bagaży, żywność, noclegi na Jasnej Górze i powrót autokarem).
PILNE: Organizatorzy proszą, by każdy uczestnik wpłacił należną kwotę do dnia 25 lipca (tj. czwartek). Jeśli zatem ktoś nie będzie mógł zapłacić jutro podczas spotkania, może tego dokonać ostatecznie do czwartku!

6. Ponadto można potwierdzić swój udział (jedynie nieoficjalnie) na stronie wydarzenia na facebook'u, klikając w poniższy link:
https://www.facebook.com/events/132605050250260/?fref=ts

7. A także odwiedzić profil pielgrzymkowy na facebook'u:
https://www.facebook.com/biechowopromienista

8. Można tutaj, na blogu, znaleźć także ciekawe informacje odnośnie pielgrzymki ("Kontakt", "Pielgrzymka live" czy "Pielgrzymkowe ważności"), znajdujące się po prawej stronie monitora :)

Widzimy się na spotkaniu, a później: w drogę!! :)

17:37, biechowo
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 lipca 2013

W tym roku będzie można na bieżąco śledzić naszą pielgrzymkę. Na tej stronie, do której link znajdzie się w bocznym menu, na bieżąco aktualizowana będzie nasza lokalizacja! Zapraszamy zatem wszystkich, którzy nie mogą z nami w tym roku iść, do śledzenia pielgrzymki już nie tylko na Twitterze, ale także na mapie!

09:43, biechowo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 czerwca 2013

Informujemy, że trwają zapisy na XVIII Pieszą Pielgrzymkę z Biechowa na Jasną Górę! Można to zrobić osobiście w kancelarii parafialnej w biechowskim Sanktuarium lub telefonicznie (kontakt znajdziesz tu: http://www.biechowo.paulini.pl/content/kontakt)

Zapisy będą trwać do 21 lipca (niedziela). W ten dzień odbędzie się również spotkanie organizacyjne po Mszy Świętej, która rozpocznie się o godzinie 16:00. Najważniejsze informacje znajdziecie również na poniższym plakacie. Pod plakatem dalsze szczegóły.


Dane, jakie należy podać przy zapisach:
- imię i nazwisko
- miejsce urodzenia
- adres zamieszkania
- numer pesel
- numer telefonu
Poza tym, dla celów pielgrzymkowych, zbieramy również:
- adres e-mail
- numer gg


Informujemy również, że całkowity koszt pielgrzymki wyniesie najprawdopodobniej, tak jak w roku ubiegłym, 140 zł (w cenie zawarte są m.in. ubezpieczenie, transport bagaży, żywność, noclegi na Jasnej Górze i powrót autokarem)22:04, biechowo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 czerwca 2013

Jubileuszowa XVIII Pielgrzymka Promienista z Biechowa na Jasną Górę wyruszy za 50 dni! Zaczynamy przygotowania!

23:29, biechowo
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 kwietnia 2013

Za 100 dni, już osiemnasty raz, wyruszymy w drogę na Jasną Górę!

Przygotowania czas zacząć! :)

Kto idzie w tym roku?

23:00, biechowo
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16